• ROK SZKOLNY 2021/2022

Po przeprowadzonej ewaluacji projektu "Szkoła bez dzwonków" od roku szkolnego 2021/2022 w szkole przywrócono dzwonki. Przychylono się do decyzji rodziców i uczniów.

Wśród uczniów i rodziców oraz nauczycieli i pracowników szkoły przeprowadzono ankiety, których wyniki przedstawiają się następująco:

Za przywróceniem dzwonka w szkole opowiedziało się 55 % uczniów i 70 % rodziców.

Grono pedagogiczne oraz pracownicy szkoły, obserwując na co dzień korzyści i pozytywne strony braku dzwonka, opowiadają się za funkcjonowaniem "szkoły bez dzwonków".

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 9

położona w zielonej dzielnicy Wilkowyje to miejsce bezpieczne, zdrowe i przyjazne dzieciom, rodzicom oraz środowisku. Naszym dążeniem jest wyposażenie uczniów w umiejętności i wiedzę niezbędne do podejmowania właściwych wyborów życiowych, kształtowanie osobowości uczciwej, dobrej, mądrej i twórczej. Realizacji powyższych celów sprzyja wyjątkowy rodzinny klimat szkoły, wykwalifikowana kadra stosująca nowoczesne metody nauczania m.in. naukę poprzez bezpośrednie doświadczenie, specjalistyczna opieka w świetlicy w godzinach dostosowanych do potrzeb uczniów i ich rodziców, stołówka zapewniająca zdrowe i smaczne posiłki, nauczanie w systemie jednozmianowym oraz bogata oferta zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania i umiejętności, a także wspomagających indywidualny rozwój dziecka.

Zgodnie z zasadą, że lubimy przebywać tam, gdzie czujemy się jak w domu, gdzie jest miła i przyjazna atmosfera – nasza szkoła to „Szkoła bez dzwonków”.

Sam pomysł zaczerpnięty został ze szkół skandynawskich. Szkolny dzwonek ma poziom hałasu ok. 90 decybeli, czyli powyżej progu szkodliwości. Zdaniem badaczy, dzwonki podnoszą poczucie stresu i generują tzw. efekt dzwonka - eksplozji energii na znak przerwy, który powoduje niepokój, rozdrażnienie i wprowadza niepotrzebny chaos. Przerywa naturalny proces uczenia się uczniów, często w całkowicie zaburzającym go momencie. Zawsze sygnalizuje, że nie ma znaczenia, czym się zajmujemy, czy jest to interesujące, czy prowadzimy z kimś rozmowę - jeżeli zadzwoni dzwonek, należy natychmiast to przerwać.

W szkole bez dzwonków nauczyciel może zakończyć lekcję w idealnym momencie wiedząc, że te elementy, których nie zrealizował będzie kontynuował na następnych zajęciach. W momencie gdy nauczyciel kończy lekcję dzieci spokojnie wychodzą z klas, nie pędzą, nie zbiegają po schodach.

W  szkole bez dzwonków jest ciszej.

W każdej klasie oraz na korytarzach są zegary, dzięki którym uczniowie mogą skutecznie kontrolować czas. Uczą się samodzielnego gospodarowania czasem, odpowiedzialności oraz planowania. Wiedzą jak rozłożyć wykonanie danej czynności w czasie. Oczywiście najmłodszym pomagają zorganizować się nauczyciele – za to dzieci uczą się zegara naturalnie, jakby „przy okazji”.

Szkoła bez dzwonka to edukacja oparta na wzajemnym zaufaniu, szacunku i partnerstwie.

Zasady ustalone w naszej szkole:

1. Na drzwiach każdej sali umieszczony zostaje plan lekcji IV-VIII i rozkład czasowy trwania lekcji i przerw w naszej szkole.
    2. Konserwator 2 razy w tygodniu sprawdza i synchronizuje zegary w salach i na korytarzach.
    3. Na koniec przerwy nauczyciele sprawujący dyżur oznajmią uczniom:
    KONIEC PRZERWY - PROSZĘ USTAWIAĆ SIĘ POD SALĄ i egzekwują owe zachowanie od uczniów.
    4. Wszyscy pilnujemy punktualnego rozpoczynania i zakończenia lekcji.