• Zabawy logopedyczne

Serdecznie zapraszam do zabaw i aktywności wspierających rozwój mowy. Jestem do dyspozycji pod adresem: logopeda17gmail.com

Monika Włodarczyk-Lauer - logopeda

1) "Osiołek"

Dziecko może zostać bohaterem bajki, osiołkiem i robić to co on. W tej historyjce może wystąpić też inne ulubione, pluszowe zwierzątko. Polanę trzeba sobie wyobrazić ;) lub zainscenizować w domu.

Na polanie bardzo smacznie spał sobie osiołek (chrapanie).

Gdy nastał ranek, osiołek się zbudził i zaczął się energicznie przeciągać. (dziecko przeciąga się – można spróbować w pozycji na czworakach wyciągnąć prawą rękę i lewą nogę, a potem odwrotnie: lewą nogę i prawą rękę)

Potem usiadł, bardzo szeroko otworzył buzię i zaczął ziewać. (ziewamy bardzo szeroko)

Nagle nasz osiołek poczuł się głodny. Nabrał więc sporo trawy do pyska (otwieranie i zamykanie buzi) i dokładnie zaczął ją żuć (żucie).

Po śniadaniu osiołek oblizywał ząbki żeby były czyste, najpierw te na górze (dziecko przesuwa językiem po górnych zębach od prawej do lewej i odwrotnie – buzia jest szeroko otwarta) potem na dole (to samo robimy z dolnymi zębami). Na koniec sprawdzał, czy każdy ząbek jest na swoim miejscu (dotykamy językiem każdego ząbka – można je liczyć pamiętając o szeroko otwartej buzi).

Jedno źdźbło przykleiło się do podniebienia i nasz osiołek musiał je oderwać (przesuwamy językiem po podniebieniu).

Po śniadaniu osiołek biegał po polanie (kląskanie), a potem wskakiwał i zeskakiwała z kupki siana (ruchy te naśladuje język przy otwartej buzi – raz w dotyka górnych zębów, a potem dolnych)

W końcu zmęczony osiołek podszedł do strumyka i pił wodę (naśladujemy lizanie). Gdy już oczyścił pyszczek z wody (dziecko oblizuje dokładnie wargi), ziewnął (ziewanie) i postanowił się zdrzemnąć

Przed drzemką posłał mamie mnóstwo całusków (posyłanie całusów dowolna ilość) i znowu zaczął chrapać…(chrapanie)

2) Zapraszam do zabawy w naśladowanie dźwięków „Rusz językiem”.

3) "Ciuchcia" - ta zabawa wymaga od rodzica opanowania krótkiego tekstu:

Gdzie jest ciuchcia? Tu, tu, tu!!!

A jak robi? Puf, puf, puf!!!

Ptaszek piszczy: pi, pi, pi

Zając biegnie: kic, kic, kic

Dym z fajeczki – pyk, pyk, pyk!

A mój zegar – tyk, tyk, tyk

Zabawę zaczynamy od tego, że rodzic głośno i wyraźnie odczytuje tekst.

Następnie rodzic mówi wierszyk, a dziecko powtarza fragmenty zaznaczone tłustym drukiem.

Dalej proponujemy dziecku, aby zmieniało głos (różny poziom głośności a także wysokości głosu) powtarzając swoją kwestię,

Kolejną modyfikacją może być dodanie do wymowy gestów:

Tu, tu, tu – pokazywanie palcem na obrazek lokomotywy/zabawkę

Puf, puf, puf – nadymanie policzków

pi, pi, pi – ruchy rąk naśladujące machanie skrzydłami

kic, kic, kic – udawanie kicającego zająca

pyk, pyk, pyk – palcem w powietrzu kreślimy kółeczka

tyk, tyk, tyk – kiwamy głową na boki

Na koniec zamieniamy się rolami.

4) Rusz językiem „Zebra”

5) Zabawa w proste rymy: rymy_1.doc

6) Zapraszam do wspólnego rysowania i ćwiczeń z Magdą:

- Gimnastyka buzi i języka.

rysowane_wierszyki_1.doc

7) Rusz językiem: Wróżka Pietruszka - ćwiczenia oddechowe.

8) Bajka "Śniadanie Puchatka": bajka_o_Puchatku.docx

9) Zabawy paluszkowe: Paluszkami_tak_i_siak.pdf

10) Ćwiczenia z Tygrysem

11) Rymowanki: Rymuj_.docx