• DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W KLASACH I-III

• Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego - takie i jeszcze trudniejsze zdania i wyrazy można było przeczytać na tablicy obok biblioteki. A z jakiej okazji? 21 lutego obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące. W naszej szkole dzień ten obchodziliśmy 23 lutego. Pani Ilonka z biblioteki przygotowała dla uczniów klas I-III gry i zabawy językowe, m.in. zadania ortograficzne, palindromy i ulubione przez uczniów łamańce językowe. Wychowawczynie, podczas zajęć ze swoją klasą, przekazały dzieciom wiedzę, na temat tego, czym jest język ojczysty, dlaczego należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Każda z klas tego dnia miała wyjątkowe zadanie do wykonania. Uczniowie klasy I starannie i bezbłędnie przepisali fragmenty swoich czytanek. Uczniowie klasy II wyszukali trudne lub zapomniane słowa. Uczniowie klasy III zaskoczyli wszystkich niezwykłymi łamańcami językowymi. Wszystkie zadania uczniów stworzyły wystawę przepełnioną trudnymi do wyartykułowania słowami, która wielu uświadomiła, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.

• DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W KLASACH I-III