•

ZASADY ORGANIZACJI ZAJĘĆ W TRYBIE ONLINE Z WYKORZYSTANIEM METOD I TECHNIK KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ

1. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty rozpoczyna się realizacja zadań szkoły, w tym realizacja podstawy programowej z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
        2. Do lekcji zdalnych online szkoła wykorzystuje dziennik elektroniczny Librus oraz aplikację Microsoft Teams, która jest jedną z aplikacji Office365. Aby uczestniczyć w zajęciach uczeń może posiadać telefon, tablet lub komputer.
        3. Nauczyciel przed lekcjami umieszcza spotkanie w kalendarzu MsTeams.
        4. Każdy uczeń loguje się na platformę poprzez swoje indywidualne konto w Office 365, w ramach którego posiada dostęp do aplikacji MsTeams. Dostęp do usługi Teams oraz aplikacji pakietu Office(Word, Excel etc.) jest całkowicie bezpłatny dla uczniów na czas nauki w naszej szkole.
        5. Sposobem potwierdzenia uczestnictwa uczniów w zajęciach jest zalogowanie się imieniem i nazwiskiem w na zajęciach zgodnie z planem lekcji.
        6. Weryfikacją obecności w czasie zajęć jest wykonywanie zadań i poleceń nauczyciela. Jeżeli nauczyciel wzywa do odpowiedzi, a uczeń nie odpowiada – to po trzykrotnym wezwaniu nauczyciel uznaje nieobecność ucznia i zaznacza ten fakt w dzienniku. Sytuację tę nauczyciel ustnie zgłasza do wychowawcy w celu wyjaśnienia przyczyn braku aktywności lub sam wyjaśnia te przyczyny z rodzicami.
        7. Jeżeli przyczyną braku kontaktu było złe połączenie internetowe lub inne usterki techniczne – uczeń może zlikwidować nieobecność wysyłając nauczycielowi zadanie główne związane z tematem lekcji. Nauczyciel jest zobowiązany do sprawdzenia zadania i likwiduje nieobecność ucznia, zmieniając zapis w dzienniku.
        8. Kształcenie na odległość będzie odbywało się przemiennie z użyciem monitorów ekranowych (zajęcia on-line) oraz bez ich użycia przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dających podstawę do oceny pracy ucznia wykonywanych w domu, zwanych dalej zadaniami.
        9. Zajęcia online odbywają się w czasie rzeczywistym wyznaczonym w planie lekcji – lekcja online trwa 45 minut – w tym 30- 35 minut to spotkanie z uczniami na platformie w trybie ekranowym, a 10- 15 minut to samodzielne lub zespołowe rozwiązywanie zadania głównego związanego z tematem zajęć. W trakcie tej części zajęć uczniowie pracują w zasięgu kamery tak, aby być widocznym dla nauczyciela.
        10. Zadanie, o którym mowa w ust.8, jest udostępniane nauczycielowi przez uczniów w sposób określony przez nauczyciela i sprawdzane u wybranych lub wszystkich uczniów. Nauczyciel odsyła uczniowi sprawdzone zadanie z informacją zwrotną lub oceną bieżącą.
        11. Weryfikacja wiedzy i umiejętności uczniów będzie odbywała się poprzez ocenianie następujących aktywności dotyczących większych partii materiału, np. trzy ostatnie lekcji lub dział programowy (ocenianie sumujące):
        • odpowiedzi ustnych w czasie zajęć on-line lub w czasie konsultacji
        • wykonanych w domu zadań zleconych przez nauczyciela, udostępnionych nauczycielowi w umówiony sposób
        • testów online udostępnianych na platformie
        1. W razie wątpliwości – w celu weryfikacji samodzielnego wykonania zadań pisemnych, w tym testów online nauczyciel nawiązuje z uczniem kontakt za pomocą uzgodnionego środka komunikacji i w czasie wideokonferencji weryfikuje samodzielność wykonywanych zadań zadając uczniowi pytania związane z zagadnieniami, które budziły wątpliwości. W czasie weryfikacji, po uzgodnieniu z nauczycielem, mogą być obecni rodzice dziecka.
        2. Kryteria ocen oraz sposób uzasadniania tych ocen określa statut w rozdziale X.