• Ogólnopolski Program „Ratujemy i Uczymy Ratować” realizowany pod patronatem Fundacji WOŚP

W roku 2019 p. Renata Blach i p. Aleksandra Cichocka ukończyły szkolenie w ramach Ogólnopolskiego Programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”, którego organizatorem była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Udział w szkoleniu pozwolił nauczycielkom zdobyć wiadomości i umiejętności niezbędne do prawidłowego nauczania uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W ramach realizacji Programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” na terenie naszej szkoły, w roku szkolnym 2019/2020, w klasach I-III nauczycielki przeprowadzają zajęcia obejmujące szkolenia teoretyczne i praktyczne w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Celem programu jest nauka uczniów elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz kształtowania w dzieciach umiejętności prawidłowego zachowania się, kiedy ktoś obok potrzebuje pomocy. Dzięki Fundacji WOŚP, która wyposażyła szkołę w specjalne książki dla uczniów, fantomy, film animowany zajęcia są przeprowadzone w ciekawy sposób. W I części szkolenia nauczycielki przedstawiają uczestnikom ogólne zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy oraz podstawowe czynności ratujące życie. Uczniowie poznają tzw. łańcuch przeżycia oraz schemat najważniejszych czynności koniecznych do wykonania, aby komuś pomóc. Po wstępnej, teoretycznej części szkolenia uczniowie przystępują do części praktycznej. Ćwiczą wzywanie pomocy, przedstawiają kolejno wszystkie czynności wykonywane przez osoby udzielające pierwszej pomocy, według poznanego wcześniej schematu. Każdy uczeń może pod okiem nauczyciela, praktycznie przećwiczyć poszczególne czynności ratujące życie. Schemat czynności obejmuje:

• Bezpieczeństwo

• Sprawdzenie przytomności

• Wzywanie pomocy

• Sprawdzenie oddechu

• Pozycję boczną ustaloną

• Oddechy ratownicze

• Uciskanie klatki piersiowej

• Resuscytację krążeniowo-oddechową

Szkolenie uczniów kończy się egzaminem i otrzymaniem książeczek wraz z certyfikatem Ukończenia Kursu Pierwszej Pomocy.

A tak to wygląda w praktyce...

zobacz galerię cz.I

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ratujemy i uczymy ratować cz.II.

PODSUMOWANIE PROGRAMU 2020

Od 2019 roku młodsi uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach obejmujących szkolenie teoretyczne i praktyczne w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Uczyli się elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz kształtowania umiejętności prawidłowego zachowania się, kiedy ktoś obok potrzebuje pomocy. Niestety w 2020 roku koronawirus skutecznie uniemożliwił uczniom udział w zajęciach. W listopadzie, tuż przed kolejnym zamknięciem szkół, prowadzące zajęcia – Renata Blach i Aleksandra Cichocka, wspólnie z uczniami uroczyście podsumowały dotychczasowe zajęcia, poprzez rozdanie dyplomów obecnym klasom. Pozostałe dyplomy, nieobecnym w tym czasie uczniom, zostaną rozdane po ich powrocie do szkoły. Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się powrócić do realizacji tak ważnych dla wszystkich zajęć.

Zapraszamy do odwiedzenia galerii :-)