• POZNAJ POLSKĘ

Poznaj Polskę” to pilotażowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki. Jego celem jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki.

W ramach programu uczniowie otrzymują dofinansowanie do wycieczek szkolnych, w ramach których realizują wybrane punkty programu określonego przez MEiN.

POZNAJ POLSKĘ 2023

W edycji programu  „Poznaj Polskę” w roku 2023 zorganizowaliśmy w naszej szkole 3 wycieczki:

27 października 2023 r. odbyła się wycieczka uczniów klas II i III do Koszęcina i Lublińca podczas której uczniowie zwiedzili 2 punkty edukacyjne:

1) Koszęcin - Zespół Pałacowy - Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny (zwiedzanie z warsztatami edukacyjno – artystycznymi)

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, zwiedzić zabytkowe wnętrza pałacowe, w których prezentowane są pamiątki, nagrody, plakaty oraz zdjęcia archiwalne.

W drugiej części wycieczki odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie tworzyli elementy stroju, korony rozbarskie. W czasie warsztatów etnograficznych prezentowano kostiumy sceniczne i stroje ludowe oraz odbyła się projekcja fragmentu filmu archiwalnego z koncertu Zespołu Śląsk.

2) Lubliniec - Muzeum Pro Memoria Edith Stein - zwiedzanie muzem z przewodnikiem.

zobacz zdjęcia

8 i 9 listopada 2023 r. odbyły się 2 wycieczki do Wrocławia. 8 listopada pojechali uczniowie klas VI-VIII,a w dniu następnym uczniowie klasy IV i V. W czasie tych wycieczek uczniowie również zwiedzili 2 punty edukacyjne:

1. Wrocław – Zespół Historycznego Centrum

Uczniowie zwiedzili najważniejsze zabytki miasta: Stare Miasto, Rynek, Ratusz, Plac Solny, kościół Św. Elżbiety, Stare Jatki, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wyspę na piasku, Ostrów Tumski, Katedrę św. Jana Chrzciciela.  Przeszli trasę w poszukiwaniu wrocławskich krasnali, które w liczbie 170, umieszczane na ulicach Wrocławia sukcesywnie od 2001 r. stały się niewątpliwą atrakcją miasta. Szukali miedzy innymi: Śpiocha, Słupnika, Pierożnika, papy Krasnala, Syzyfka, Obieżysmaka, Aktora i Parasolnika

2. Hydropolis – Interaktywne Muzeum Wody

Uczniowie zwiedzili z przewodnikiem muzeum wody Hydropolis. Hydropolis to centrum wiedzy na temat wody, w którym w fascynujący sposób pokazane jest jej znaczenie dla człowieka. Wystawa zajmuje cztery tysiące metrów, w dawnych, ponad stuletnich zbiornikach czystej wody. W kolejnych pomieszczeniach prezentowane są kolejne tematy: głębie oceanów, człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, różne stany wody, historie morskich zdobywców, a nawet motyw wody w religiach. Przez całość prowadzi ponad półkilometrowy strumień pod przezroczystą taflą podłogi.

zobacz zdjęcia

POZNAJ POLSKĘ 2021

W naszej szkole zaplanowano wycieczki dla wszystkich uczniów. Wycieczki są w całości finansowane ze środków MEiN oraz miasto Tychy

W klasach I-III zaplanowano wycieczkę, która realizuje punkty programu:

1. Zamek w Ogrodzieńcu
          2. Stary Młyn w Żarkach

Wycieczkę zaplanowano na piątek 3 grudnia 2021 r.

W klasach IV - VIII zaplanowano wycieczkę, która realizuje punkty programu:

1. Kraków - historyczny zespół miasta
          2. Kopiec Kościuszki

Wycieczkę zaplanowano na poniedziałek 6 grudnia 2021 r.