• II etap konkursu

          Edukacyjna Sieć Antysmogowa to akcja zorganizowana przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z OSE – Ogólnopolską Siecią Edukacyjną, w którym bierze udział nasza szkoła. W ramach projektu na budynku szkoły przy głównym wejściu został zainstalowany zestaw pomiarowy do badania jakości powietrza.

             

          W ramach projektu nauczyciele otrzymają materiały szkoleniowe i filmy. Biorą również udział w szkoleniach i webinarach, dzięki którym pogłębiąją swoją wiedzę na temat zanieczyszczenia powietrza i poznają zadania, które czekają na nich w czasie realizacji projektu. W klasach poprowadzone zostaną ciekawe warsztaty i zajęcia z zakresu tematyki czystego powietrza.

          O programie:

          Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) to projekt edukacyjno-informacyjny realizowany przez NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym (PAS).

          To, w jakim środowisku będziemy żyć, zależy od nas samych. Chcemy mieć na to realny wpływ, podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje. Dlatego pracujemy nad poprawą stanu powietrza, nad tym, by nasze otoczenie było przyjazne dla nas i dla naszych dzieci. Na wspieraniu tych właściwych postaw, i to zarówno u najmłodszych, jak i dorosłych, koncentruje się Edukacyjna Sieć Antysmogowa, wykorzystując do tego dostępne w szkołach bezpieczne technologie” – mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

          Dane zbierane przez czujniki będą na bieżąco przesyłane do centralnego serwera i uśredniane w 5-minutowych okresach pomiarowych. W pobliżu placówki aktualny odczyt będzie widoczny dla społeczności szkolnej i mieszkańców miejscowości dzięki zainstalowanej na budynku tablicy informacyjnej – wyświetlać się na niej będzie aktualna wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły. Dane będą także prezentowane na stronie esa.nask.pl.

          „Edukacyjna Sieć Antysmogowa to projekt unikalny na skalę europejską, który łączy dwa ważne obszary: edukację ekologiczną i edukację cyfrową. Uczniowie z 1,2 tys. szkół będą korzystać z pomiarów jakości powietrza, dzięki zainstalowanym na budynkach placówek czujnikom. Będą również uczestniczyć w zajęciach o smogu z wykorzystaniem cyfrowych materiałów, które będą udostępnione szkołom za pośrednictwem platformy e-learningowej eduESA” – dodaje Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

          zobacz zdjęcia

           

          II etap konkursu

          Projekt „Mierzymy się ze smogiem” łączy troskę o czyste powietrze z rozwojem kompetencji cyfrowych uczniów i dorosłych.

          W ramach ogłoszonego konkursu szkoły rywalizowały o zestawy urządzeń do prowadzenia edukacji ekologicznej związanej z pomiarami jakości powietrza. Nasza szkoła wzięła udział w I i II etapie konkursu.

          W pierwszym etapie otrzymaliśmy miernik jakości powietrza, a w drugiej, w tym roku szkolnym ekran, edukacyjny.

          Ekran umieszczony został naprzeciwko wejścia do szkoły na ścianie nad wejściem do biblioteki. Ekran włączany jest codziennie. Zczytuje aktualny pomiar z miernika na zewnątrz, informuje o jakości powietrza oraz wyświetla na bieżąco treści edukacyjne związane z czystym powietrzem oraz zagrożeniami, które niosą ze sobą zanieczyszczenia.

          Zachęcamy do bieżącego zapoznawania się z informacjami wyświetlanymi na ekranie.

          Jako placówka uczestnicząca w projekcie realizujemy program cyfrowej edukacji ekologicznej ESA.

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Tychach
      • 32 227 22 40 Prosimy o kontakt pod numer: 887 456 252
      • ul. Leśna 66 43-100 Tychy Dzielnica: Wilkowyje Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych