• DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W KLASACH I-III

          • Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego - takie i jeszcze trudniejsze zdania i wyrazy można było przeczytać na tablicy obok biblioteki. A z jakiej okazji? 21 lutego obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące. W naszej szkole dzień ten obchodziliśmy 23 lutego. Pani Ilonka z biblioteki przygotowała dla uczniów klas I-III gry i zabawy językowe, m.in. zadania ortograficzne, palindromy i ulubione przez uczniów łamańce językowe. Wychowawczynie, podczas zajęć ze swoją klasą, przekazały dzieciom wiedzę, na temat tego, czym jest język ojczysty, dlaczego należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Każda z klas tego dnia miała wyjątkowe zadanie do wykonania. Uczniowie klasy I starannie i bezbłędnie przepisali fragmenty swoich czytanek. Uczniowie klasy II wyszukali trudne lub zapomniane słowa. Uczniowie klasy III zaskoczyli wszystkich niezwykłymi łamańcami językowymi. Wszystkie zadania uczniów stworzyły wystawę przepełnioną trudnymi do wyartykułowania słowami, która wielu uświadomiła, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.

        • Wirusoochrona
          • Wirusoochrona

          • Nowa galeria Wirusoochrona została dodana do albumu fotograficznego

            Uczniowie naszej szkoły, a także dzieci przedszkolne, wzięli udział w akcji informacyjno-edukacyjnej "Wirusoochrona".

            Jest to akcja o charakterze profilaktycznym, wskazująca rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów (ze szczególnym zwróceniem uwagi na koronawirusa i grypę). Przeprowadzona została w oparciu o materiały przygotowane przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

            Cele akcji:

            • promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród najmłodszych uczniów w celu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy, w tym: budowanie i wyrabianie wśród dzieci potrzeby i nawyków dbania o higienę rąk, nauka prawidłowego mycia rąk;
            • zwrócenie uwagi na rolę szczepień ochronnych jako najskuteczniejszej formy zapobiegania rozprzestrzenianiu się wielu chorób zakaźnych;
            • zachęcenie dzieci do codziennej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.

            Uczniowie oraz przedszkolaki uczestniczyli w zajęciach, podczas których dowiedzieli się jakie są skuteczne sposoby ochrony przed wirusami, jak ważne jest zasłanianie nosa i ust, by uchronić siebie i innych przed zarażeniem oraz nauczyli się prawidłowo i dokładnie myć ręce. Podczas zajęć uświadomiono również najmłodszym rolę zdrowego stylu życia (zdrowego odżywiania i ruchu na świeżym powietrzu) w budowaniu odporności organizmu.

            Zdjęcia z zajęć w przedszkolu można znaleźć w poniższych galeriach:

            Krasnale cz. 1 

            Krasnale cz. 2 

            Poziomki 

            Jagódki

          • Międzynarodowy Dzień Kota w klasach I-III

          • Są białe, czarne, pręgowane, rude, rasowe, dachowce, lecz łączy je to, że wszystkie mruczą, łaszą się i miauczą. Kto? Oczywiście koty! 17 lutego to Światowy Dzień Kota, który już kolejny raz obchodzony był w naszej szkole. Uczniowie klas I, II i III wykonali piękne, plastelinowe koty, tworząc kocią galerię. Pani z biblioteki stworzyła interesującą gazetkę na temat Dnia Kota, dostarczając nam wielu kocich ciekawostek i zdjęć słynnych na całym świecie kotów. W bibliotece uczniowie mogli także obejrzeć kocią biblioteczkę, która wypełniona była wieloma książkami o kotach. Każda klasa poświęciła część swoich lekcji na kocią tematykę. Były quizy, zagadki, czytanie fragmentów bajek i opowiadań o kotach. Udało się także obejrzeć kocie bajki m.in. ”Przygody kota Filemona”. Klasa I zaprezentowała doskonałą grę na dzwonkach wykonując utwór „Wlazł kotek na płotek”. Uśmiech na twarzy, jaki towarzyszył uczniom tego dnia, pozwala nam planować obchody Dnia Kota w kolejnym roku szkolnym.

          • Walentynki 2021

          • Nowa galeria Walentynki 2020 została dodana do albumu fotograficznego

            14 lutego to dzień miłości i przyjaźni. Dla uczniów naszej szkoły ten dzień stał się okazją do okazania sobie sympatii poprzez wykonanie laurek. W piątek, 12 lutego już od samego rana po szkole kursowała walentynkowa poczta; roznoszone były walentynkowe karteczki oraz słodycze. Ten dzień dostarczył nam wielu pozytywnych emocji oraz sprawił, że mimo mrozu, nasze serca były gorące :) 

          • Konkurs plastyczny

          • . „Moja Wielkanocna Pisanka”

            XXIV edycja

             

                      c                                     Tyska Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Oskard”

                                                                       Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza”

                               

            Termin składania prac: 

            17 marca 2021r. - proszę składać prace wraz ze zgodą w świetlicy szkolnej. 

            Termin rozstrzygnięcia konkursu:     

            1  kwietnia  2021 r.

            Termin wystawy pokonkursowej:    

            1 kwietnia  – 30 kwietnia 2021 r.

             

            Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

            Przedmiotem konkursu są oryginalne wzory i ozdoby wykonane na wydmuszkach jaj

            prace należy składać w opakowaniu zabezpieczającym przed uszkodzeniem

            każda praca powinna  mieć dołączoną karteczkę /przymocowaną do wydmuszki/ na której podane są dane osobowe autora- imię, nazwisko, wiek autora, telefon kontaktowy, adres placówki

             

            Ogłoszenie wyników

             

            Laureaci zostaną powiadomieni telefonicznie o wynikach  konkursu i terminie odbioru  nagród.

             

             

            WAŻNE

            Wraz z pracą należy złożyć podpisane zgody opiekuna.

            Można je pobrać ze strony https://www.oskard.tychy.pl/moja_wielkanocna_pisanka_konkurs

          • Konkurs plastyczno-filmowy 'Śnieżny deklaog'

          • KONKURS PLASTYCZNO-FILMOWY „ŚNIEŻNY DEKALOG”

            Serdecznie zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym
            Szczegóły można znależć odwiedzając stronę internetową (adres poniżej)

            https://policja.pl/pol/bezpieczenstwo-na-stoku/konkurs/28400,Konkurs-plastyczno-filmowy-SNIEZNY-DEKALOG.html

            POWODZENIA!

          • VII Rejonowy Przegląd Kolęd i Pastorałek - Tychy 2021

          • W tym roku, na koniec czasu kolędowo- noworocznego, zapraszamy do wysłuchania utworów o tematyce świątecznej w wykonaniu  naszych uczennic: Natali Żłobińskiej solo i w duecie, Mileny Koronowskiej, Małgorzaty Bienek oraz Mai Gabryel - laureatek  VII Rejonowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek - Tychy 2021. Wszystkie młode artystki są uczestniczkami zajęć zespołu wokalnego FORTE. Grupa  prowadzona jest przez pana Rafał Białasa  - nauczyciela muzyki i  działa w naszej szkole, dzięki współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków. Mamy nadzieję , że już wkrótce - kiedy wrócimy do regularnych zajęć - stacjonarnych zobaczymy w akcji cały zespół.Tymczasem, życzymy miłego odbioru.

            linki: 

            https://www.youtube.com/watch?v=z_F4pTtsUoY - film z koncertu galowego - występ Małgosi Bienek, Mileny Koronowskiej  oraz Natalii Żłobińskiej solo i w duecie

            https://www.youtube.com/watch?v=gTsrdbMJe0Q. - Maja Gabryel - Rockin' Around the Christmas Tree (cover)

          • Razem na święta

          • W grudniu 2020 uczniowie klas I-III wzięli udziału w II edycji akcji MEN „Razem na Święta”. Celem inicjatywy było zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii tegoroczna edycja akcji miała nieco odmienny charakter. Uczniowie klas młodszych samodzielnie wykonali kartki z życzeniami świątecznymi, które następnie przekazano mieszkańcom Domu Seniora „Stały Ląd” w Tychach. W akcję włączyło się 37 uczniów, którzy łącznie przygotowali 42 kartki. W imieniu obdarowanych serdecznie dziękujemy za ten wielki dar Serca!!!

             

          • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI 2020

          • 21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a oryginalnie brzmi: HELLO WORD DAY, co symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hello do przynajmniej 10 osób dziennie. Z tej okazji uczniowie klasy I wykonali piękne prace plastyczne o życzliwości, uczniowie klasy II przygotowali „Kartkę życzliwości”, którą otrzymali wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy ZSP1. Uczniowie klasy III napisali krótkie wierszyki o życzliwości. Dzięki wspólnej pracy na odległość udało się stworzyć prezentację o życzliwości, którą zaprezentowano wszystkim uczniom naszej szkoły podczas lekcji. Pamiętajmy że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

          • Przedszkole - Świąteczne występy

          • W ostatnim czasie w przedszkolu były nagrywane świąteczne przedstawienia. W tym roku wyjątkowo bez udziału publiczności. Linki do nagrań zostały wysłane rodzicom wszystkich grup w wiadomościach prywatnych za pośrednictwem dziennika elektronicznego librus. Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z tych uroczystych występów: Przedszkole - Świąteczne występy. Miłego oglądania :)

          • Dzień Kredki

          • 22 listopada klasy 1-3 obchodziły Dzień Kredki.  

            Kredka to bardzo prosty przedmiot, dzięki któremu możemy wyrażać nawet najbardziej skomplikowane pomysły. Dzięki kredkom od najmłodszych lat rozwijamy wyobraźnię, poznajemy świat kolorów, rozwijamy zdolności manualne, dobrze się bawimy. Zobaczcie co podpowiedziała wyobraźnia uczniom kl. 1. 2 i 3 :) 

          • Dzień Jeża

          • Obchody Dnia Jeża

            Obchodom tegorocznego Międzynarodowego Dnia Jeża w klasach 1-3 przewodniczyły Pierwszaki. To oni wzorowo wyrecytowali wiersz pt. JEŻ, zaśpiewali piosenkę o jeżyku i wykonali ciekawe prace plastyczne. Jeże o zadziwiających kolcach stworzyli również trzecioklasiści, natomiast uczniowie klasy drugiej zaskoczyli wszystkich swoją wiedzą na temat tych zwierzątek.Z inicjatywy klasy 1 umieszczono na terenie przyszkolnym  domek dla jeży, w którym mamy nadzieję zamieszkają w najbliższym czasie tak potrzebne naszemu środowisku - jeżyki.

          • Młodzi Naukowcy z Wilkowyj

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Młodzi Naukowcy z Wilkowyj .

            Na drugich zajęciach, które odbyły się 12 października, przed naszymi Młodymi Naukowcami, mikroskopijny świat stanął otworem. Uczniowie do swoich obserwacji wykorzystali preparaty trwałe, a na nich znajdowały się obiekty, takie jak: rozwielitka i inne składniki planktonu, różne bakterie, pasożyty, w tym człowieka, tkanki ludzkie (zdrowe oraz zmienione chorobowo), tkanki roślinne.

          • Sprzątanie świata

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sprzątanie świata.

            „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od kilku lat nasi uczniowie, w trzecim tygodniu września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy na świecie, młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, biorą uział w akcji sprzątania świata, sprzątają teren szkoły.  Działania te propagują ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling.

          • Młodzi Naukowcy z Wilkowyj

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Młodzi Naukowcy z Wilkowyj.

            28 września odbyły się pierwsze zajęcia w ramach cyklu Młodzi Naukowcy z Wilkowyj. Uczniowie przetestowali na sobie środki ochrony indywidualnej, zapoznali się ze sprzętem laboratoryjnym, zgłębili tajemnicę szafy z odczynnikami chemicznymi (jej zawartość), przewertowali tajemną, jak dotąd, księgę kart charakterystyki substancji chemicznych, badali odczyn pH różnych roztworów. A to dopiero początek. . .

          • Klasa IIa w Sztolni Królowa Luiza

            24 kwietnia uczniowie klasy drugiej odwiedzili Sztolnię Królowa Luiza w Zabrzu. Wycieczkę zaczęli od odwiedzenia PARKU 12C - Park 4 żywiołów. To plenerowa wystawa, która nawiązuje do zagadnień związanych z 4 żywiołami i energia alternatywną. Dzieci zwiedzały takie atrakcje, jak: maszt meteorologiczny, wielki labirynt nawiązujący układem ścianek do budowy chemicznej węgla, rów poszukiwawczy z repliką płytkiego szybu, stanowisko do komunikacji z użyciem alfabetu Morsea, świat wodny ze śluzami, turbinami i tamami. Następnie odbył się główny punkt wycieczki, czyli zejście do podziemi kopalni. Uczniowie wcielili się w rolę górnika i na własnej skórze odczuli trudy pracy pod ziemią. Otrzymali prawdziwy strój roboczy i ekwipunek w postaci kasku z lampą górniczą. Poznali realia pracy w kopalni, wykonali różne zadania tj.: urabianie węgla kilofem, cięcie drewna, a także wzięli udział w improwizow

          • Akademia z okazji świąt majowych

            29.04.2024 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy a uczniowie klas V i VI wytłumaczyli kolegom i koleżankom, dlaczego świętujemy rocznicę tego wydarzenia. Objaśnili również pojęcia, które każdy z nas powinien w sobie pielęgnować: wolność, naród i ojczyzna.Podczas akademii nawiązaliśmy także do 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Nasze wspaniałe przedszkolaki odśpiewały dla nas Odę do radości, czyli hymn Unii Europejskiej.

          • Asy z trzeciej klasy

            24 kwietnia w międzyszkolnym konkursie "Asy z trzeciej klasy" reprezentowali naszą szkołę przedstawiciele klasy trzeciej: Aniela Toman oraz Filip Szymański. Rywalizowali dzielnie ostatecznie zdobywając IV miejsce.

            Gratulujemy

          • Konkurs "Pierwsza pomoc"

            16 kwietnia czworo ósmoklasistów wzięło udział w konkursie organizowanym w Zespole Szkół nr 5 w Tychach. W zawodach trzeba było wykazać się wiedzą teoretyczną oraz umiejętnościami praktycznymi z zakresu pierwszej pomocy. Z wielką przyjemnością pragniemy ogłosić, że uczennica naszej szkoły - Kaja Mizera zdobyła w konkursie II miejsce w kategorii szkół podstawowych. Gratulujemy!

          • Dzień Ziemi

            22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Dlatego też z tej okazji młodsze klasy rozwiązywały łamigłówki ekologiczne, a klasy starsze sprzątały wilkowyjski las.

            Klasa 3a wspólnie z Panią Anną Szymańską świętowała Dzień Ziemi poprzez rozwijanie z uczniami umiejętności współpracy oraz kreatywnego myślenia. Wszyscy świetnie się bawili.

          • Akcja "Żonkile"

            19 kwietnia upamiętnialiśmy kolejną rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Z tej okazji nasza szkoła wzięła udział w akcji "Żonkile". Uczniowie dumnie nosili przypięte na piersi żonkile - symbol powstania w Getcie Warszawskim. W tym dniu lekcje historii były poświęcone wydarzeniom z 1943 roku. Koordynatorem akcji była Pani Barbara Gąsiorek.

          • Dobre wychowanie - apel

            "Proszę", "Dziękuję", "Przepraszam", a także "Dzień dobry" oraz "Do widzenia" - te małe słowa o wielkim znaczeniu przypomnieli uczniowie klasy I A recytując wiersze o dobrym wychowaniu i kulturalnym zachowaniu się. Brawa dla naszych pierwszoklasistów, którzy występowali przed uczniami całej szkoły na szkolnym apelu. Przypomnieli zasady kulturalnego zachowania jak i wiele innych ważnych kwestii takich jak: wzajemna pomoc koleżeńska, pomoc słabszym oraz starszym osobom, szacunek dla innych wokół nas.

          • Let's read in English

            Księgozbiór naszej biblioteki wzbogacił się o paręnaście nowych książeczek w języku angielskim . Są to uproszczone wersje lubianych bajek i adaptacje znanych lektur.

            Zachęcamy do czytania! Czytanie książki w języku obcym jest najlepszym sposobem na poznanie bogatego słownictwa oraz konstrukcji gramatycznych w kontekście. Czytanie sprzyja zapamiętywaniu słów i wyrażeń. Ciekawe historie i piękne ilustracje przyciągają uwagę i motywują do lektury. Zapraszamy do biblioteki!

          • Nasze osiągnięcia

            Z dumą informujemy, iż dwie uczennice naszej szkoły zostały nagrodzone w międzyszkolnym konkursie plastyczno-językowym. Maja Urbanek i Maja Janowska z klasy 3a otrzymały wyróżnienie w konkursie
            pt. „Mój słowniczek” edycja 2024. Serdecznie gratulujemy!

          • 'HAPPY EASTER' rozstrzygnięcie konkursu.

            Z radością informujemy, że laureatami w szkolnym konkursie na anglojęzyczną kartkę świąteczną HAPPY EASTER zostali: Antonina Głuszek (1a), Błażej Ścieszka (1b), Iga Kowalska (2a), Patrycja Skrzypczyk (3a), Patryk Matusik (3a). Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Cielniaszek (1a), Maja Derkacz (2a), A. T. 'Wilczek' (3a), Amelia Krzyżowska (4a) oraz Wojciech Wittek (4a). Gratulacje!!!

          • Muzyka w Aukso cz. II

            11 kwietnia uczniowie klas I–VIII wybrali się po raz kolejny do Mediateki na drugą część koncertu edukacyjnego pt. „Muzyka jest w brzuchu i w zepsutym komputerze”. Podczas koncertu dowiedzieliśmy się, że ciało to instrument, na którym można grać nie gorzej niż na skrzypcach czy pianinie. Wysłuchaliśmy utworu muzyka i poety Henriego Chopina, który zachwycał się odgłosami wydawanymi przez ciało człowieka, jak również kompozytora Kima Cascone'a, dla którego najważniejszym narzędziem pracy jest komputer. Uczniowie aktywnie włączyli się w muzykowanie razem z muzykami AUKSO.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Tychach
      • 32 227 22 40 Prosimy o kontakt pod numer: 887 456 252
      • ul. Leśna 66 43-100 Tychy Dzielnica: Wilkowyje Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych