• Światowy Dzień Wody

          • Światowy Dzień Wody przypada na dzień 22 marca. Z tej okazji chętni uczniowie z klas IV, V i VI wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w tyskim Parku Wodnym. Podczas multimedialnych zajęć uczniowie poszerzyli swą wiedzę na temat znaczenia wody w życiu organizmów żywych i konsekwencjach, jakie niesie jej brak. W szkole podczas zajęć przyrody, geografii, biologii i edukacji wczesnoszkolnej uczniowie zgłębiali tematzanieczyszczeń i sposobów ochrony zasobów wodnych.

          • Światowy Dzień Zespołu Downa

          • Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na dzień 21 marca. Z tej okazji zorganizowałiśmy w szkole dzień kolorowej skarpety, które są symbolem integracji uczniów z osobami niepełnosprawnymi.

          • Pierwszy dzień wiosny

          • 20 marca świętowaliśmy w naszej szkole pierwszy dzień wiosny. Uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków. Pomysły w sprawie zastąpienia plecaków były bardzo różnorodne. Alternatywne pomysły przerosły nasze oczekiwania. Kreatywność była bardzo bogata - zapraszamy na obejrzenie fotorelacji.

          • Skarpetkowa maskotka

          • Szymon Wojas z klasy 1B odebrał nagrodę za zajęcie II miejsca w Międzyszkolnym konkursie na wykonanie maskotki ze skarpetki.

            Gratulujemy Szymonowi i dziękujemy organizatorowi konkursu - Szkole Podstawowej nr 7 w Tychach.

          • "Razem o autyzmie" - zaproszenie dla rodziców

          • Szanowni Rodzice,

            poniżej przesyłamy zaproszenie p.Macieja Gramatyki, Pełniącego Funkcję Prezydenta Miasta  skierowane do  rodziców zachęcające do udziału w wydarzeniach w mieście w ramach Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu.

             

            "Szanowni Państwo 

            Z okazji Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu w kwietniu zostanie zorganizowana w mieście akcja informacyjno-edukacyjna Razem o autyzmie". W ramach akcji planujemy m.in.: spotkania ze specjalistami, warsztaty, szkolenia czy wieczór filmowy. Napis TYCHY przy al. Niepodległości zostanie podświetlony na niebiesko - symboliczny kolor spektrum autyzmu. Wydarzenia te mają na celu zwiększenie wiedzy na temat spektrum autyzmu wśród tyszan oraz promowanie akceptacji wobec osób z autyzmem, a także poszerzenie świadomości na temat tego, że różnorodność jest naturalną częścią ludzkiego życia. Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Studiów Podyplomowych oraz Institutum Scovorodianum Investigationis

            W związku z powyższym zapraszamy Państwa 2 kwietnia w godz. 15.00-17.00 do sali projekcyjnej w Pasażu Kultury Andromeda na panel dyskusyjny Porozmawiajmy o spektrum autyzmu", podczas którego będzie możliwość zadawania pytań ekspertom pedagogom specjalnym, pracownikom naukowym, terapeutom rodzinnym, nauczycielom.

            Natomiast 11 kwietnia w Galerii Sztuki Obok w Pasażu Kultury Andromeda w godz. 17.00-19.00 odbędzie się Warsztat rodzinny z elementami arteterapii, na który zapraszamy rodziny z dziećmi w autystycznym spektrum. Spotkanie poprowadzą: Monika Burzyńska i dr Agnieszka Lewko.

            Zapisy: https://forms.gle/arcNJdG5d1QR6sEV7 

            Zachęcamy również do udziału w wieczorze filmowym połączonym z dyskusją, który odbędzie się 16 kwietnia w sali projekcyjnej w Pasażu Kultury Andromeda w godz. 17.00 - 19.00. Planowane jest wyświetlenie projekcji filmu ŚUBUK z 2022 roku w reżyserii Jacka Lusińskiego, który opowiada historię matki autystycznego chłopca. Po obejrzeniu filmu przewidziana jest dyskusja z uczestnikami projekcji. Prowadzącymi będą Monika Burzyńska i Aleksandra Rumińska. Wstęp wolny

            Z góry dziękuję za Państwa zaangażowanie i jeszcze raz serdecznie zapraszam do udziału w akcji Razem o autyzmie".

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypadł 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych trwają aż do końca marca 2024.

            W naszej szkole na lekcjach informatyki odbyły się lekcje poświęcone tematyce bezpiecznego Internetu: kontaktom w sieci, mediom społecznościowym, danym, które umieszczamy w Internecie oraz uzależnieniom.

            Następnie uczniowie tworzyli plakaty w programach graficznych dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Zdjęcia niektórych zamieszczamy poniżej.

            Zorganizowane zostały również lekcje z udziałem uczniów w dwóch webinariach:

            29 lutego - Bezpieczne płatności online: jak uniknąć pułapek w sieci

            21 marca - AI Sztuczna inteligencja - fakty i mity.

          • Wiosna w klasie 1A

          • Uczniowie klasy 1A wykonali zespołowo pracę plastyczną, zapoznały się ze zmianami w przyrodzie związanymi z nadejściem wiosny.

            Kolejnego dnia bawili się w małych ogrodników sadząc cebulki.

          • Wiosenne zwyczaje

          • W poniedziałek 25 marca gościliśmy zespół regionalny Mikołowianki. Przedszkolaki wszystkich grup oraz uczniowie klasy 1b oraz 2a zapoznały się z wiosennymi oraz wielkanocnymi zwyczajami z naszego regionu.

            Panie wystąpiły w tradycyjnych śląskich strojach.

          • Miłosz w Szkole

          • Rok 2024 został ustanowiony rokiem Czesława Miłosza. Szkoły oraz inne instytucje kultury podejmują przeróżne działania upamiętniające tego wybitnego twórcę. Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym - Miłosz w Szkole.

            Dwie klasy: III i IV zmierzyły się z poezją autora. Wybraliśmy wiersz pt. Przypowieść o maku.

            Młodsi uczniowie za pomocą kredek i flamastrów przedstawiali jak widzą wiersz, co wyobrażają sobie podczas czytania. Starsi koledzy swoją interpretację utworu przedstawiali w formie plakatów.

            Zajęcia przebiegły niezwykle kreatywnie, uczniowie chętnie dyskutowali o tym, co zamierzają narysować. Wiersz był dla nich ciekawy i szybko wychwycili przedstawioną przez podmiot liryczny wizję wszechświata.

          • Dzień wody

          • Tonie czy pływa?

            Badacze klasy 1b podczas Dnia Wody zadali sobie pytanie: co może mieć wpływ na unoszenie się ciała na powierzchni wody? W tym celu przeprowadzili eksperyment z jajkiem, wodą i solą.

            Jak przystało na prawdziwych badaczy wysnuli wnioski oraz sporządzili notatki.

          • Konkurs recytatorski

          • W dniu dzisiejszym zwycięzcy konkursu recytatorskiego klas 1-3 uczestniczyli w uroczystym rozdaniu dyplomów oraz nagród przez Panią Dyrektor Małgorzatę Szeligiewicz oraz przez organizatorki konkursu Panią Ilonę Sawicką oraz Panią Annę Szymańską.

            Zwycięzcom, także tym, którzy byli dzisiaj nieobecni w szkole, serdecznie gratulujemy!

          • Dzień bez plecaka oraz Dzień wiosennego stroju

          • 20 marca w naszej szkole obchodziliśmy dzień bez plecaka oraz dzień wiosennego stroju. Pomysłowość uczniów nie miała granic, były:

            - walizki na kółkach

            - siatki

            - transportery dla zwierząt

            - poszewki na poduszki

            - wózek dla lalek

            - kosze, koszyczki

            - i wiele wiele innych pomysłów

             

            Dziękujemy za tak liczne zaangażowanie! 

          • Witamy ptaki!

          • Klasa Ib kontynuując przygotowania do przywitania wiosny podczas edukacji technicznej, wykonała przestrzenne ptaki z papieru. Rozwijanie motoryki małej oraz doskonalenie pracy z nożyczkami determinuje późniejszą pracę, w tym naukę pisania.

          • Koncert edukacyjny

          • W czwartek 14.03. uczniowie klas I-VIII udali się na koncert edukacyjny zorganizowany przez orkiestrę AUKSO. Temat przewodni spotkania brzmiał: "Muzyka to cisza, a muzyk to podsłuchiwacz". Uczniowie mieli okazję zagrać na instrumentach z różnych stron świata, posłuchać opowieści o kompozytorach. Największe wrażenie na wszystkich uczestnikach koncertu zrobił utwór 4:33, którego autorem jest John Cage.

          • Konkurs kuratoryjny "Wielkie Religie Świata"

          • 13 marca reprezentacja naszej szkoly w skladzie Robert Badeja i Wiktor Czech wzięli udział w kuratoryjnym konkursie pt. "Wielkie Religie Świata". Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 40. Nasza drużyna w zaciętej walce wywalczyła III miejsce. Opiekunem uczniów była pani Barbara Gąsiorek. Gratulujemy uczniom sukcesu.

          • Obchody Dnia Kobiet w klasie 1A

          • W dniu Święta Kobiet uczniowie klasy 1A wzięli udział w zabawach integracyjnych, jak też poznali ciekawe aspekty z życia ważnych osobistościach ze świata kobiet.

          • Wycieczka do Planetarium

          • 07.03.2024 r. klasy IV i V wybrały się na wycieczkę do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie. Wycieczka okazała się dla uczniów niezwykłą lekcją geografii. Dowiedzieliśmy się, dlaczego zmieniają się pory roku, czemu zdarza się, że dzień jest dłuższy od nocy, jak odnaleźć kierunek północny i gdzie znaleźć Wielką Niedźwiedzicę. Zaplanowaliśmy także podróż na planetę Mars, policzyliśmy jaki będzie nasz wiek i waga, kiedy tam dotrzemy, polecieliśmy w bliskie okolice Słońca i ścigaliśmy kometę! Wycieczkę uważamy za niezwykle udaną!

          • Spotkanie ze Strażą Miejską

          • W ramach współpracy naszej szkoły ze Strażą Miejską uczniowie klas 1b mieli okazję poznać zasady bezpieczeństwa, tj. bezpiecznych relacji oraz kroków, jakie należy wykonać podczas pierwszej pomocy. To była ważna i praktyczna lekcja.

          • Projekt Wiosna

          • Klasa Ib z utęsknieniem wypatruje za oknami wiosny. Uczniowie zdecydowali się przyciągnąć ją do naszej szkoły kolorowymi pracami. Czekamy zatem na to słońce i kwiaty.

          • Magiczna 7- budujemy relacje.

            We wtorek 30 maja odbyły się wyjątkowe zajęcia z Panią Pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tychach dla uczniów klasy III A. Były to zajęcia wzmacniające budowanie relacji wewnątrz klasy, tak aby jeszcze silniejsi mogli już niebawem rozpocząć naukę w drugim etapie edukacji - w klasie czwartej.Podczas zajęć uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, kreatywnością, odwagą oraz empatią wobec siebie nawzajem. Gratulujemy im tak pięknej postawy i życzymy dalszych sukcesów. Pani Weronice - pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej bardzo dziękujemy za wartościowe i ciekawe zajęcia.

          • Ekowilczki dla natury

            Z radością informujemy, że nasze ósmoklasistki biorą udział w konkursie organizowanym przez Fundację BOŚ. Stworzyły od podstaw oraz wypromowały krótki film o tematyce ekologicznej.Na cele konkursu została utworzona pięcioosobowa grupa uczestników działająca pod opieką pani Asi Oniśk. Zespół nazwany został Ekowilczki, (aby dumnie reprezentować naszą ulubioną dzielnicę Tychów ;)), a w jego skład wchodzą uczennice klasy VIIIa: Kinga M. i Maja G. oraz uczennice z klasy VIIIb: Hania P., Milena K. i Natalia Ć.To ich pierwsze takie dzieło, a jego tworzenie przyniosło im wiele radości i nowych umiejętności.Będziemy wdzięczni za obejrzenie filmu, który znajduje się pod linkiem

          • Uczeń uczy ucznia

            W ramach obchodów Światowego Dnia Języka Angielskiego odbyła się coroczna edycja akcji Uczeń Uczy Ucznia, w której uczniowie klas starszych uczą angielskiego w klasach młodszych.

            Członkowie Koła Języka Angielskiego z klasy 5 i 6 uczyli języka angielskiego uczniów klasy 2 i 3. Starsi uczniowie przygotowali dla młodszych kolegów gry i zabawy . Samodzielnie przygotowali także ciekawe pomoce dydaktyczne . Obecność młodych nauczycieli zmotywowała młodszych uczniów do bardzo aktywnego uczestnictwa w lekcji.

          • Zaproś Miłość

            Kampania Zaproś Miłość

            Rusza kolejna odsłona kampanii Zaproś Miłość (zostań rodzicem zastępczym).Jest to kampania organizowana przy współudziale Działu Pieczy Zastępczej tyskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Centrum Oświaty, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Wydział Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Tychy.Celem kampanii jest uwrażliwienie Tyszan na potrzeby dzieci, które w danym momencie życia potrzebują pomocy i wsparcia. Ponadto ma ona przypomnieć o możliwości zapewnienia dzieciom opieki, w ramach pomocy jaką udzielają Rodziny Zastępcze.Jak mówi Iwona Rogalska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, obecnie brakuje rodzin zastępczych. W Tychach jest ich tak mało, że dzieci potrzebujące opieki trafiają do placówek w innych miastach.- Mamy nadzieję, że dzięki tego typu kampaniom znajdą się chętne osoby, które zgodzą się pełnić tę funkcję

          • Zajęcia sensoryczne w Krasnalach

            Począwszy od kwietnia najmłodsze przedszkolaki z grupy "Krasnale" mają okazję uczestniczyć w innowacyjnych zajęciach sensorycznych pod nazwą "W świecie zmysłów". Dzieci przynajmniej raz w tygodniu będą miały okazję rozwijać swoje zmysły poprzez różnego rodzaju zajęcia plastyczne, ruchowe, muzyczne, kulinarne. Będą nam do tego służyć rozmaite pomoce dydaktyczne, od tych najprostszych (jak plastelina, ryż, farby, guziki) do najbardziej nowoczesnych (monitor interaktywny oraz magiczny dywan w sali sensorycznej na terenie naszej szkoły). Korzystamy także z pomocy zakupionych latem w ramach Tyskich Inicjatyw Oświatowych (ścieżka sensoryczna oraz elastyczny rękaw do zabaw).

          • Dzień Wody

            Z okazji Światowego Dnia Wody uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym pt. Dbanie o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka. Ponadto uczniowie klasy 8a przygotowali i przeprowadzili doświadczenia z wodą, które prezentowali wszystkim klasom.

          • Rekolekcje inaczej

            Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 we współpracy z parafią w Tychach - Wilkowyjach podjął innowacyjne działanie związane z organizacją części rekolekcji.

            W ostatnim dniu rekolekcyjnych nauk chętni uczniowie z klas II-VIII wyjechali do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Po zwiedzeniu opactwa i poznaniu jego historii uczniowie wzięli udział w warsztatach nauki kaligrafii i tworzenia exlibrisów. Warsztaty odbywały się w scenerii średniowiecznego skryptorium, gdzie dzieci poznawały tajniki pisania gęsim piórem, historii tworzenia książki oraz mogły poczuć atmosferę pracy średniowiecznego skryby.

          • Projekt Grenlandia w klasie III

            W połowie lutego uczniowie klasy III realizowali projekt GRENLANDIA, którego celem było pogłębienie wiedzy o życiu na biegunie północnym. Uczniowie pracując w grupach przygotowywali, a następnie prezentowali wiadomości dotyczące fauny, flory, warunków klimatycznych, a także typowych dla tego regionu dyscyplin sportowych. Projekt realizowany był zarówno w sali lekcyjnej oraz w czasie wycieczki do lasu, a także na sali gimnastycznej podczas lekcji WF, gdzie trzecioklasiści budowali stacje badawcze. W trakcie realizacji projektu uczniowie oglądali filmy o Grenlandii i uczestniczyli w obserwacji życia niedźwiedzia polarnego.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Tychach
      • 32 227 22 40 Prosimy o kontakt pod numer: 887 456 252
      • ul. Leśna 66 43-100 Tychy Dzielnica: Wilkowyje Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych