• Dzień wody

          • Tonie czy pływa?

            Badacze klasy 1b podczas Dnia Wody zadali sobie pytanie: co może mieć wpływ na unoszenie się ciała na powierzchni wody? W tym celu przeprowadzili eksperyment z jajkiem, wodą i solą.

            Jak przystało na prawdziwych badaczy wysnuli wnioski oraz sporządzili notatki.

          • Konkurs recytatorski

          • W dniu dzisiejszym zwycięzcy konkursu recytatorskiego klas 1-3 uczestniczyli w uroczystym rozdaniu dyplomów oraz nagród przez Panią Dyrektor Małgorzatę Szeligiewicz oraz przez organizatorki konkursu Panią Ilonę Sawicką oraz Panią Annę Szymańską.

            Zwycięzcom, także tym, którzy byli dzisiaj nieobecni w szkole, serdecznie gratulujemy!

          • Dzień bez plecaka oraz Dzień wiosennego stroju

          • 20 marca w naszej szkole obchodziliśmy dzień bez plecaka oraz dzień wiosennego stroju. Pomysłowość uczniów nie miała granic, były:

            - walizki na kółkach

            - siatki

            - transportery dla zwierząt

            - poszewki na poduszki

            - wózek dla lalek

            - kosze, koszyczki

            - i wiele wiele innych pomysłów

             

            Dziękujemy za tak liczne zaangażowanie! 

          • Witamy ptaki!

          • Klasa Ib kontynuując przygotowania do przywitania wiosny podczas edukacji technicznej, wykonała przestrzenne ptaki z papieru. Rozwijanie motoryki małej oraz doskonalenie pracy z nożyczkami determinuje późniejszą pracę, w tym naukę pisania.

          • Koncert edukacyjny

          • W czwartek 14.03. uczniowie klas I-VIII udali się na koncert edukacyjny zorganizowany przez orkiestrę AUKSO. Temat przewodni spotkania brzmiał: "Muzyka to cisza, a muzyk to podsłuchiwacz". Uczniowie mieli okazję zagrać na instrumentach z różnych stron świata, posłuchać opowieści o kompozytorach. Największe wrażenie na wszystkich uczestnikach koncertu zrobił utwór 4:33, którego autorem jest John Cage.

          • Konkurs kuratoryjny "Wielkie Religie Świata"

          • 13 marca reprezentacja naszej szkoly w skladzie Robert Badeja i Wiktor Czech wzięli udział w kuratoryjnym konkursie pt. "Wielkie Religie Świata". Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 40. Nasza drużyna w zaciętej walce wywalczyła III miejsce. Opiekunem uczniów była pani Barbara Gąsiorek. Gratulujemy uczniom sukcesu.

          • Obchody Dnia Kobiet w klasie 1A

          • W dniu Święta Kobiet uczniowie klasy 1A wzięli udział w zabawach integracyjnych, jak też poznali ciekawe aspekty z życia ważnych osobistościach ze świata kobiet.

          • Wycieczka do Planetarium

          • 07.03.2024 r. klasy IV i V wybrały się na wycieczkę do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie. Wycieczka okazała się dla uczniów niezwykłą lekcją geografii. Dowiedzieliśmy się, dlaczego zmieniają się pory roku, czemu zdarza się, że dzień jest dłuższy od nocy, jak odnaleźć kierunek północny i gdzie znaleźć Wielką Niedźwiedzicę. Zaplanowaliśmy także podróż na planetę Mars, policzyliśmy jaki będzie nasz wiek i waga, kiedy tam dotrzemy, polecieliśmy w bliskie okolice Słońca i ścigaliśmy kometę! Wycieczkę uważamy za niezwykle udaną!

          • Spotkanie ze Strażą Miejską

          • W ramach współpracy naszej szkoły ze Strażą Miejską uczniowie klas 1b mieli okazję poznać zasady bezpieczeństwa, tj. bezpiecznych relacji oraz kroków, jakie należy wykonać podczas pierwszej pomocy. To była ważna i praktyczna lekcja.

          • Projekt Wiosna

          • Klasa Ib z utęsknieniem wypatruje za oknami wiosny. Uczniowie zdecydowali się przyciągnąć ją do naszej szkoły kolorowymi pracami. Czekamy zatem na to słońce i kwiaty.

          • Spotkanie z podróżnikiem - Maroko

          • Dzisiaj (29.02.) wyruszyliśmy w podróż do Maroka! A było to możliwe za sprawą niezwykle ciekawego spotkania z podróżnikiem. Mieliśmy możliwość obejrzeć piękne zdjęcia i nagrania. Uczniów zainteresowały liczne ciekawostki o mieszkających tam ludziach, zwierzętach i życiu codziennym. Dowiedzieliśmy się także, dlaczego kameleon zmienia kolor, jak powstała Sahara, nauczyliśmy się targować podczas zakupów oraz wiązać turban. Zachwyt wzbudziły ujęcia z lotu ptaka np. jednego z największych meczetów świata - Meczetu Hassana II. Z niezwykłą ciekawością oglądaliśmy liczne rekwizyty: skamieliny, skórzane tradycyjne klapki slippersy, czy pojemnik Tagine. Prelekcja okazała się niezwykle ciekawa. Uczniowie byli zainteresowani, chętnie zadawali pytania i odpowiadali na zagadki prowadzącego. Była to dla nas ciekawa lekcja geografii i historii.

          • Gimnastyka mózgu

          • Na zajęciach rewalidacyjnych wykonywane były zadaniana na ,,gimnastykę mózgu", czyli ćwiczenia polegające na naśladowaniu wzoru ułożonego przez nauczyciela lub prezentowanego na tablicach.  Wzór należało odwzorować z pamięci lub posiłkując się tablicami. Celem ćwiczeń było poprawienie analitycznego i logicznego myślenia.

          • Nauka przez zabawę w klasie IB

          • Uczniowie klasy 1B ćwiczyli wyobraźnię przestrzenną poprzez tworzenie przeróżnych brył przestrzennych czy postaci z użyciem wykałaczek i owocowych żelków/pianek, chrupków. Wśród śmiechów  zastanawiali się, co zrobić, by budowle utrzymywały pion i nie przechylały się. Tym samym nieświadomie w sposób empiryczny wyznaczali środki ciężkości swoich piankowych konstrukcji. Różnorodność konstrukcji i pomysłów pozwala nieśmiało wysnuć przypuszczenia, że wśród uczniów klasy pierwszej skrywa się co najmniej jeden przyszły inżynier budownictwa i/lub architektury.

          • Klasa 6a na Stadionie Zimowym w Tychach

          • 23 lutego klasa 6a odwiedziła Stadion Zimowy. Rzecznik prasowy klubu oprowadził nas po obiekcie i cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania.

            Uczennice i uczniowie spotkali się z hokeistami, którzy bardzo ciekawie opowiadali o uprawianym przez siebie sporcie, a dwóch uczniów miało nawet okazję przymierzyć elementy stroju sportowców!

            Podziwialiśmy również trofea zdobyte przez drużynę z Tychów i porozmawialismy z obsługą lodowiska.

            To była bardzzo udana wizyta!

          • Lekcja plastyki w 7a

          • Klasa 7a miała okazję skorzystać z profesjonalnego sprzętu fotograficznego i odtworzyć obrazy wielkich mistrzów.

            Uczennice zadbały o najmniejsze szczegóły - odpowiednią charakreryzację, stylizacje i światło (tu z pomocą przyszły lampy będące na wyposażeniu szkoły w ramach programu #laboratoriaprzyszłości)

            A efekty? Spektakularne!

             

            Gustav Klimt - Złote łzy

            Claude Monet - Kobieta z parasolem

            Aleksander Gierymski - Pomarańczarka 

             

          • Wyjście do kina

          • Piątek 23.02. okazał się dla naszych uczniów bardzo udany. A to za sprawą wyjścia do kina, w którym brały udział klasy V-VIII. Udaliśmy się oglądać Akademię Pana KleksaFilm, sądząc po reakcjach naszej widowni, bardzo się spodobał. Doświadczyliśmy chwil wzruszenia, śmiechu i napięcia. Uczniowie oglądali film z zainteresowaniem, a słysząc znane im wcześniej piosenki, śpiewali razem z postaciami na ekranie. Uwspółcześniona wersja lektury szkolnej zdecydowanie przypadła nam do gustu.

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • Co roku 21.02. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu zwracamy uwagę na różnorodność językową świata, na języki zagrożone i powoli ginące oraz przypominamy, że chroniąc język ojczysty - dbamy o tożsamość kulturową. Często o języku polskim mówi się w kontekście najtrudniejszych języków na świecie, tym bardziej dumny może być ten, kto stara się dbać o płynność i poprawność w posługiwaniu się naszym językiem. Właśnie taką postawę pragniemy promować wśród naszych uczniów, dlatego w Dniu Języka Ojczystego został zorganizowany w naszej szkole konkurs poprawności językowej. Chętne osoby mogły wypełnić arkusz konkursowy. Uczniowie, którzy zdobyli maksymalną liczbę punktów, zostaną nagrodzeni bardzo dobrymi ocenami z języka polskiego. Bardzo dziękujemy za uczestnictwo!

          • VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego "Piórem i Pazurem"

          • 21.02.2024 r. odbył się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego Piórem i Pazurem im. Janusza Korzeniowskiego (#pioremipazurem). Uczestnicy z klas IV-VIII, z pełnym zaangażowaniem podjęli się realizacji zadania konkursowego. Niezwykle miło nam poinformować, że spośród dwudziestu uczestników z naszej szkoły, sześć uczennic zakwalifikowało się do kolejnego, wojewódzkiego etapu:

            1. Amelia Krzyżowska kl. IV 25 punktów

            2. Zuzanna Matysiak kl. V 25 punktów

            3. Oliwia Kołodziej kl. V 24 punkty

            4. Blanka Piecha kl. V 24 punkty

            5. Ewa Szatkowska kl. VII 24 punkty

            6. Alicja Bacławska kl. VII 20 punktów

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a uczennicom, które przeszły do kolejnego etapu, serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

          • Światowy Dzień Walki z Depresją

          • 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na depresję cierpi  ponad 350 milionów osób i jest to drugi po chorobach ukłądu krążenia największy problem zdrowotny na świecie.

            Choroba ta dotyka coraz częściej również dzieci i młodzież. Szacuje się, żę na kliniczną depresję cierpi 1% dzieci przedszkolnych, 2% dzieci w grupie wiekowej 6-12 lat oraz do 20% w grupie młodzieńczej.

             

            Nasza Szkoła bierze udział w działaniach profilaktycznych w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Depresją

             

            źródło grafik: epedagogika.pl

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • Duży żuczek z żółtym brzuchem, żwawo z życiem żuł rzeżuchę  czy Czarny dzięcioł z chęcią pień ciął - takie i jeszcze trudniejsze zdania można było przeczytać podczas obchodu Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzony był w naszej szkole już po raz kolejny...więcej

          • Dobre wychowanie - apel

            "Proszę", "Dziękuję", "Przepraszam", a także "Dzień dobry" oraz "Do widzenia" - te małe słowa o wielkim znaczeniu przypomnieli uczniowie klasy I A recytując wiersze o dobrym wychowaniu i kulturalnym zachowaniu się. Brawa dla naszych pierwszoklasistów, którzy występowali przed uczniami całej szkoły na szkolnym apelu. Przypomnieli zasady kulturalnego zachowania jak i wiele innych ważnych kwestii takich jak: wzajemna pomoc koleżeńska, pomoc słabszym oraz starszym osobom, szacunek dla innych wokół nas.

          • Let's read in English

            Księgozbiór naszej biblioteki wzbogacił się o paręnaście nowych książeczek w języku angielskim . Są to uproszczone wersje lubianych bajek i adaptacje znanych lektur.

            Zachęcamy do czytania! Czytanie książki w języku obcym jest najlepszym sposobem na poznanie bogatego słownictwa oraz konstrukcji gramatycznych w kontekście. Czytanie sprzyja zapamiętywaniu słów i wyrażeń. Ciekawe historie i piękne ilustracje przyciągają uwagę i motywują do lektury. Zapraszamy do biblioteki!

          • Nasze osiągnięcia

            Z dumą informujemy, iż dwie uczennice naszej szkoły zostały nagrodzone w międzyszkolnym konkursie plastyczno-językowym. Maja Urbanek i Maja Janowska z klasy 3a otrzymały wyróżnienie w konkursie
            pt. „Mój słowniczek” edycja 2024. Serdecznie gratulujemy!

          • 'HAPPY EASTER' rozstrzygnięcie konkursu.

            Z radością informujemy, że laureatami w szkolnym konkursie na anglojęzyczną kartkę świąteczną HAPPY EASTER zostali: Antonina Głuszek (1a), Błażej Ścieszka (1b), Iga Kowalska (2a), Patrycja Skrzypczyk (3a), Patryk Matusik (3a). Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Cielniaszek (1a), Maja Derkacz (2a), A. T. 'Wilczek' (3a), Amelia Krzyżowska (4a) oraz Wojciech Wittek (4a). Gratulacje!!!

          • Muzyka w Aukso cz. II

            11 kwietnia uczniowie klas I–VIII wybrali się po raz kolejny do Mediateki na drugą część koncertu edukacyjnego pt. „Muzyka jest w brzuchu i w zepsutym komputerze”. Podczas koncertu dowiedzieliśmy się, że ciało to instrument, na którym można grać nie gorzej niż na skrzypcach czy pianinie. Wysłuchaliśmy utworu muzyka i poety Henriego Chopina, który zachwycał się odgłosami wydawanymi przez ciało człowieka, jak również kompozytora Kima Cascone'a, dla którego najważniejszym narzędziem pracy jest komputer. Uczniowie aktywnie włączyli się w muzykowanie razem z muzykami AUKSO.

          • Światowy Dzień Wody

            Światowy Dzień Wody przypada na dzień 22 marca. Z tej okazji chętni uczniowie z klas IV, V i VI wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w tyskim Parku Wodnym. Podczas multimedialnych zajęć uczniowie poszerzyli swą wiedzę na temat znaczenia wody w życiu organizmów żywych i konsekwencjach, jakie niesie jej brak. W szkole podczas zajęć przyrody, geografii, biologii i edukacji wczesnoszkolnej uczniowie zgłębiali tematzanieczyszczeń i sposobów ochrony zasobów wodnych.

          • Pierwszy dzień wiosny

            20 marca świętowaliśmy w naszej szkole pierwszy dzień wiosny. Uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków. Pomysły w sprawie zastąpienia plecaków były bardzo różnorodne. Alternatywne pomysły przerosły nasze oczekiwania. Kreatywność była bardzo bogata - zapraszamy na obejrzenie fotorelacji.

          • Skarpetkowa maskotka

            Szymon Wojas z klasy 1B odebrał nagrodę za zajęcie II miejsca w Międzyszkolnym konkursie na wykonanie maskotki ze skarpetki.

            Gratulujemy Szymonowi i dziękujemy organizatorowi konkursu - Szkole Podstawowej nr 7 w Tychach.

          • "Razem o autyzmie" - zaproszenie dla rodziców

            Szanowni Rodzice,

            poniżej przesyłamy zaproszenie p.Macieja Gramatyki, Pełniącego Funkcję Prezydenta Miasta skierowane do rodziców zachęcające do udziału w wydarzeniach w mieście w ramach Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu.

            "Szanowni Państwo

            Z okazji Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu w kwietniu zostanie zorganizowana w mieście akcja informacyjno-edukacyjna Razem o autyzmie". W ramach akcji planujemy m.in.: spotkania ze specjalistami, warsztaty, szkolenia czy wieczór filmowy. Napis TYCHY przy al. Niepodległości zostanie podświetlony na niebiesko - symboliczny kolor spektrum autyzmu. Wydarzenia te mają na celu zwiększenie wiedzy na temat spektrum autyzmu wśród tyszan oraz promowanie akceptacji wobec osób z autyzmem, a także poszerzenie świadomości na temat tego, że różnorodność jest naturalną częścią ludzkiego życia. Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Studiów Podyp

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

            Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypadł 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych trwają aż do końca marca 2024.

            W naszej szkole na lekcjach informatyki odbyły się lekcje poświęcone tematyce bezpiecznego Internetu: kontaktom w sieci, mediom społecznościowym, danym, które umieszczamy w Internecie oraz uzależnieniom.

          • Wiosenne zwyczaje

            W poniedziałek 25 marca gościliśmy zespół regionalny Mikołowianki. Przedszkolaki wszystkich grup oraz uczniowie klasy 1b oraz 2a zapoznały się z wiosennymi oraz wielkanocnymi zwyczajami z naszego regionu.

            Panie wystąpiły w tradycyjnych śląskich strojach.

          • Miłosz w Szkole

            Rok 2024 został ustanowiony rokiem Czesława Miłosza. Szkoły oraz inne instytucje kultury podejmują przeróżne działania upamiętniające tego wybitnego twórcę. Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym - Miłosz w Szkole.

            Dwie klasy: III i IV zmierzyły się z poezją autora. Wybraliśmy wiersz pt. Przypowieść o maku.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Tychach
      • 32 227 22 40 Prosimy o kontakt pod numer: 887 456 252
      • ul. Leśna 66 43-100 Tychy Dzielnica: Wilkowyje Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych